Yoast Eklentisi: Nasıl Kullanılır ve Mükemmel SEO Puanı Alınır

Wordpress

Yoast’ta Yeşil Onay Noktalarını Nasıl Alabilirsiniz?

Yoast Eklentisi: Nasıl Kullanılır ve Mükemmel SEO Puanı Alınır Muhtemelen şimdiye kadar duymuşsunuzdur: Yoast eklentisi . Bu eklenti SEO’yu kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Yapmanız veya eklemeniz gereken bir şey listesi size sunacak ve yayınınızın optimize edilmiş olduğundan emin olacaktır. Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız: SEO optimizasyonu, yayınınızın Google’ın bulması kolay olduğu anlamına gelir. Ayrıca, yayınlarınızın Google’ın ilk sayfasında veya belki de ilk etapta görünme olasılığı daha yüksektir. Bu kılavuzda, eklentiden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi ve Yoast’ın yeşil onay noktasını nasıl alabileceğinizi göstereceğim. Öyleyse başlayalım.

Yoast neye bakıyor?

Yoast Eklentisi: Nasıl Kullanılır ve Mükemmel SEO Puanı Alınır Yoast eklentisinin iki özelliği vardır. Birincisi SEO derecesi, ikincisi Okunabilirlik derecesi. Her ikisi de SEO için önemlidir. Evet, okunabilirlik de önemlidir.

Birçok programın veya arama motorunun, içeriğin ‘kaliteli’ olup olmadığını görmek için eklentinin okunabilirlik özelliği ile aynı şeyleri hesapladığını fark ettim. Şimdi, bu özelliğin kusurları olduğunu belirtmek istiyorum. Olduğu gibi, size çok iyi yazılmış bir yazı üzerinde kötü bir puan verebilir, sadece okumadığını unutmayın, hesaplar.

WordPress’e yeni bir yayın eklediğinizde, sayfanızın sağ üst köşesinde iki Yoast derecelendirmesini şu şekilde görürsünüz:

Burada derecelendirmelerinizin nasıl bir performans sergilediğini her zaman görebilirsiniz.

Şu anda Okunabilirlik kırmızı, çünkü henüz hiçbir şey yazmadım. Ve SEO değerlendirmesi gri çünkü henüz bir anahtar kelime seçmedim eklentinin odaklanmasını istiyorum.

Bu derecelendirmeler, gönderinin her bir derecelendirmede ne kadar iyi puan verdiğine bağlı olarak kırmızı, turuncu veya yeşil olabilir.

Genel olarak, her ikisi için de Yoast tarafından yeşil bir onay noktası almayı hedeflemelisiniz, çünkü bu kesinlikle başarılabilir, bu yüzden turuncuya razı olmayın.

Portakal için yerleşmeniz gereken tek neden, okunabilirlik derecesi olup olmadığı ve yayınınızın uzun formda olup olmadığını ve İngilizcenizin yeterince iyi olduğunu biliyor olmanızdır.

Daha fazla detay

Yeni yayınınızın altında, Yoast eklentisinin gerçek arayüzünü göreceksiniz.

Burada, verdikleri tavsiyeleri ve belirli parametrelerde ne kadar iyi olduğunuzu veya ne kadar iyi olduğunuzu göreceksiniz. SEO hakkında endişelenmeye başlamadan önce her zaman biraz yazmayı severim. Bunun nedeni, eklentinin yalnızca içerik olduğunda size sonuç verebilmesidir.

Bu nedenle, hem SEO hem de Okunabilirlik derecelendirmesinde iyi bir puan almak için atmanız gereken adımları inceleyelim.

Adım 1: Girişten Sonra SEO Analizinizi Kontrol Edin

SEO optimizasyonunda ilk adım, eklenti hakkında çok fazla endişelenmemek, neden? Eklenti, işini ancak her türlü yüzdeyi hesaplamak için yeterli kelime ve içeriğe sahip olduğunuzda başlayabilir. Bu, SEO hakkında endişelenmeye başlamadan önce yayınınızı veya yayınınızın bir kısmını yazmanız gerektiği anlamına gelir. Ve çoğu zaman, iyi bir içerik yazarsanız, iyi içerikle, iş zaten yarıda yapılır.

Genellikle tüm yazıyı önce yazarım ve sonra içeriğime bağlı olarak yazının sıralanmasını istediğim bir anahtar kelime ayarladım. Ancak hangi anahtar kelimeyi kullanacağımdan emin olmadığımda, girişi yazarım ve orada kullandığım uzun kuyruklu anahtar kelimeleri görüyorum. Bu yazının başlığını ve tanıtımını yazdıktan sonra SEO analizinin ne dediğine bir göz atalım. (Henüz bir anahtar kelime belirlemedim)

Giriş ve Başlık Analizi

Dediğim gibi, henüz bir anahtar kelime seçmedim, bu yüzden derecelendirme hala gri. Eklenti, anahtar kelime ne olursa olsun, aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler zaten veriyor.

Anahtar Kelimenizi Seçme

Bu sayfa için hiçbir odak anahtar kelimesi ayarlanmadı. Bir odak anahtar kelimesi ayarlamazsanız, hiçbir puan hesaplanamaz.

Bu, bu sayfanın sıralanmasını istediğim anahtar kelimeyi seçerek kolayca çözülebilir. Her zaman anahtar kelimelerden çok anahtar ifadeler gibi uzun kuyruk anahtar kelimeler için gitmeye çalışın. Çünkü tek kelime sıralamanız mümkün değildir. Girişime bir göz atıyorum ve Yoast’ın yeşil onay noktasını seçtim Bunu seçtim, çünkü hızlı bir google araması yaptım ve çok fazla sonuç olmadığını gördüm. Ve bu yazıda açıklanan bir şey. Bu yüzden anahtar kelimeleri her zaman mantıklı tutun. Yoast eklentisi anahtar kelimesini seçmedim  , çünkü Google’da çok fazla rekabet olurdu. Anahtar kelimenizi seçtikten sonra bu kırmızı nokta kaybolacak ve SEO puanınız bir renk alacaktır.

Seçtiğiniz anahtar kelimeyi buraya yazabilirsiniz:

Meta Açıklamanızı belirtin

Ele almanız gereken bir sonraki kırmızı nokta, belirli bir meta açıklamanın olmamasıdır. Yapabilirsin

Meta açıklama belirtilmedi.  Arama motorları bunun yerine sayfadan kopya görüntüler.

Meta açıklama belirtilmedi. Arama motorları bunun yerine sayfadan kopya görüntüler.

Yoast, meta açıklamamı belirtmediğimi söylüyor, bunun yerine tanıtımımı alacağı ve belirli bir noktada keseceği anlamına geliyor. Meta açıklama, Google’da yayınınızın bir tür önizlemesi olarak görünecek olanıdır. Bu meta açıklamayı, analizin hemen üzerindeki Yoast aracında düzenleyebilirsiniz. Bunu, girişinizden tamamen farklı bir şey yapabilirsiniz, yani doğru miktarda karakter olan 320 (GÜNCELLEME: 155). Ve anahtar kelimenizi eklediğinizden emin olun.

Diğer Sorunlar (kırmızı noktalar)

Analizde Yoast tarafından yeşil bir onay noktası almak isteyeceğiniz bir sonraki kırmızı nokta:

Bu sayfada hiçbir resim görünmüyor, bazılarını uygun şekilde eklemeyi düşünün.
Bu sayfada hiçbir resim görünmüyor, bazılarını uygun şekilde eklemeyi düşünün.

Bu sorun, doğrudan veya sonunda ele alabileceğiniz bir sorundur. Genellikle tüm görüntülerimi bir kerede eklediğimde sonunda yaparım. Ama bazen bunu hemen bu mesajlarda olduğu gibi yaparım, çünkü aksi halde yaptığımın izini kaybederdim.

Metin 123 kelime içeriyor.  Bu, önerilen minimum 300 kelimenin çok altındadır.  Konuyla alakalı daha fazla içerik ekleyin.
Metin 123 kelime içeriyor. Bu, önerilen minimum 300 kelimenin çok altındadır. Konuyla alakalı daha fazla içerik ekleyin.

Kelime sayımı sorunu da sonunda geri alacağım bir konudur. Çünkü belli ki kendini halledecek.

Bu sayfada hiçbir dahili bağlantı görünmüyor, bazılarını uygun şekilde eklemeyi düşünün.
Bu sayfada hiçbir dahili bağlantı görünmüyor, bazılarını uygun şekilde eklemeyi düşünün.

Dahili bağlantılar SEO’nun önemli bir parçasıdır ve ziyaretçileri sitenizde tutacaktır. Dahili bağlantılar, kendi web sitenizdeki yayınlara veya sayfalara giden bağlantılardır. Örneğin, önceki yayınlara atıfta bulunmak bunu yapmanın her zaman harika bir yoludur. Bu sorunu genellikle burada yaptığım gibi “ilgili gönderiler” i ekleyerek çözerim.

enellikle, yazımı tamamladıktan sonra bunlardan birkaçını ekleyeceğim. Bu, bu kırmızı noktayı çözecektir. Genellikle bu “ilgili gönderilerin” yaklaşık 3’ünü gönderi başına eklerim.

Gelişmeler (turuncu noktalar)

Bu sayfada giden bağlantı görünmüyor, bazılarını uygun şekilde eklemeyi düşünün.
Bu sayfada giden bağlantı görünmüyor, bazılarını uygun şekilde eklemeyi düşünün.

Bu turuncu nokta, kırmızı olanlar kadar önemli olmadığı anlamına gelir, ancak yine de yapabiliyorsanız bunları geliştirmeye çalışmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, sosyal medya hesaplarınızdan birine şöyle bir bağlantı eklemektir: Sayfamı Facebook’ta beğendiğinizden emin olun . Ya da bahsettiğiniz ürüne bağlantı verebilirsiniz. Yani bu makalede, sorun zaten sonunda ekleyeceğim Yoast ana sayfasına bağlantı ile düzeltildi.

SEO başlığı görüntülenebilir sınırdan daha geniştir.
SEO başlığı görüntülenebilir sınırdan daha geniştir.

Bu turuncu sorun, yukarıda gösterildiği gibi Google sonucunun önizlemesinde görülebilir. Başlığın FudgeMyLife.org yerine  – FudgeM… tarafından görüntülendiğini görebilirsiniz . Gerçek başlık tamamen görünür olduğu sürece bu çok büyük bir sorun değildir. Ancak isterseniz eklentideki slug’ın hemen üstünde bir SEO başlığı yazabilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgi biraz uzun, kısaltmayı düşünün.
Bu sayfadaki bilgi biraz uzun, kısaltmayı düşünün.
Bu sayfanın bilgi sayfasında durma sözcükleri var, bunları kaldırmayı düşünün.
Bu sayfanın bilgi sayfasında durma sözcükleri var, bunları kaldırmayı düşünün.

Sülük ile ilgili bu iki sorun el ele gider. Çoğu zaman sülük senin tam unvanın olacak. Bunu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Anahtar kelimeyi başlığınıza dahil etmek denemek önemlidir, ancak her zaman yapamazsınız. Eklenti bana bu puanı verdiğinde, slug  -yoast-eklentisi-nasıl-kullan-ve-al-a-mükemmel-seo-skoru oldu. Önce tüm stop kelimelerini kaldırıyorum , o zaman  yoast-plugin-how-to-use-get-perfect-seo-skorudur . Ben sol  için bir durak kelime olmasına rağmen, orada, ama yine de bazı mantıklı istiyorum. Ancak, bu hala çok uzun. Ben de onu  yeşil noktadan onay noktasına dönüştürdüm . Artık başlığımı kısaltamadım, bunun yerine uzun kuyruk anahtar kelimemi seçtim. Bu ayrıca SEO için daha iyidir.


Şimdi 2. adıma geçmek için içeriğinizin geri kalanını yazmanız gerekiyor.

2. Adım: Okunabilirliği Kontrol Edin

Tamam, bu zor. Bu yazının tamamının okunabilirliğini kontrol edemiyorum çünkü hala yazıyorum. Bu yüzden şimdiye kadar her şeyin okunabilirliğini gideceğim. Bu toplam 1390 kelime, yani ortalama bir yazı uzunluğu hakkında söyleyebilirim. Ya da en azından benim ortalama uzunluğum. Bu noktada, yukarıdaki adımları uygulayarak ve hepsini yazarak hem okunabilirliğim hem de SEO derecem yeşildir. Yine de iyileştirilmesi gereken bazı şeyler var. Şimdi genel okunabilirlik sorunlarına bir göz atalım.

Bunu her zaman çok ciddiye almadığımı belirtmek isterim. Bunun nedeni, İngiliz edebiyatı ve dilbiliminde, kuralcılığa odaklanan bir derecem olması. Bu tamamen ‘iyi yazılmış’ İngilizce ile ilgili bazı kuralların saçmalıklarıyla ilgilidir. Her neyse, söylemeye çalıştığım, okunabilirlik puanının İngilizce yazma yeteneklerinizle ve internetteki insanların okumak istediği şeylerle ilgisi olmadığı. Ve her şey yüzdelerle ilgilidir. Eğer bununla ilgili bir yazı istiyorsanız, bana bildirin! Ama gerçekten yaptığını sanmıyorum, oldukça sıkıcı.

Yalnızca Girişin okunabilirliği

Ayrıca, geri kalanını yazmadan önce girişin okunabilirliğini ekrandan aldım. Bunun içinde daha sonra kaybolan bazı şeyler var. İşte burada:

Oradaki her nokta hakkında daha ayrıntılı bilgi verelim.

Sorunlar (kırmızı noktalar)

Metin herhangi bir alt başlık içermiyor.  En az bir alt başlık ekleyin.
Metin herhangi bir alt başlık içermiyor. En az bir alt başlık ekleyin.

İlk sorun, bir alt başlığa eklenerek kolayca çözülebilir. Bu kadar basit. Bunu, istediğiniz altyazıyı istediğiniz yere yazarak yaparsınız. Ardından, yayınınızın sol üst köşesine gidip paragraftan istediğiniz başlığa değiştirin.

Cümlelerin% 42.9'u 20'den fazla kelime içeriyor, bu da önerilen maksimum% 25'ten fazla.  Cümleleri kısaltmaya çalışın.
Cümlelerin% 42.9’u 20’den fazla kelime içeriyor, bu da önerilen maksimum% 25’ten fazla. Cümleleri kısaltmaya çalışın.

Bunu genellikle cümleyi iki cümleye bölerek çözebilirsiniz. Burada, bunu yapmıyorum çünkü yazımın geri kalanını yazarken kendini sıralayacaktır. Göz simgesine tıklayarak ‘çok uzun’ cümleleri her zaman bulabilirsiniz, sizin için cümleleri vurgulayacaktır.

Benim için bu yaygın bir sorundur, çünkü virgül ve tam durak kurallarının daha yakından izlendiği daha resmi yazmaya alışkınım. Yani, evet, bazı virgülleri (hepsi değil) bir nokta ile değiştirerek çöz. Uyarı! Bu her zaman bir seçenek değildir.

Pasif kullanımı

Cümlelerin% 28.6'sı, önerilen maksimum% 10'dan fazla olan pasif ses içeriyor.  Aktif meslektaşlarını kullanmaya çalışın.
Cümlelerin% 28.6’sı, önerilen maksimum% 10’dan fazla olan pasif ses içeriyor. Aktif meslektaşlarını kullanmaya çalışın.

Benim için sıklıkla ortaya çıkan bir başka sorun da pasif sesin aşırı kullanımı. Bu, aktörün doğrudan veya dolaylı nesne konumunda olduğu çok fazla yapı kullandığınız anlamına gelir. Ve eylemin işleyeni (evet, bu bir kelime değil) öznedir. Pasifin gerektirdiği şey budur.

Ancak bu araç terimi biraz daha geniş bir şekilde kullanır. Ben neredeyse hepsi ‘ing’ formları ve copular kullanımlarını dikkate söyleyebilirim  olmaya pasif olarak. Yani ‘gidecek’ gelecek de pasif olarak görülüyor.

Yine, küçük göz simgesiyle pasiflerinizi bulabilirsiniz. Hepsini dışarı çıkarmamanızı ve hepsini silmemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu okunabilirliğiniz için gerçekten kötü (Yoast böyle söylemese de). Yoast’ın, kendi dillerinde benzer bir kuralı olan ve eğer mümkünse tüm pasiflerinizi Hollandaca yazılı olarak yasaklamanız gereken Hollandalı geliştiriciler tarafından oluşturulduğunu hatırlamanız gerekir. Bu yüzden taşınmayın, ya da biraz garip (hatta belki Hollandaca).

Ancak% 10 puanının altında olduğunuzdan emin olun, çünkü bu internette en sık kullanılan kalite kontrollerinden biridir. Bu yüzden Yoast’ın yeşil onay noktasını aldığınızdan emin olun.

İlk okunabilirlik raporundaki bu son üç belirteç zaten yeşil, bu harika. Bazıları bu şekilde kalmayacak. Yoast’ın ilk yeşil onay noktası Flesch Reading Ease testi içindir. Bu test, kaç tane uzun cümlenizin olduğunu ve çok sayıda heceli kelimelerinizin olup olmadığını inceler. Eğer yaparsanız, puanınız düşer, bu yüzden basit tutun.

İlk 1000 kelimenin okunabilirliği

Yoast Eklentisi: Nasıl Kullanılır ve Mükemmel SEO Puanı Alınır Şimdi ilk 1390 kelimemden sonra okunabilirliğin nasıl olduğuna bir göz atalım. Bu, içeriğinizi yazdıktan sonra Yoast’tan ne alacağınız konusunda daha gerçekçi.

Gördüğünüz gibi bir çok noktaya Yoast tarafından yeşil onay noktası verilmiştir. Yapmayan tek şey bu:

Altbaşlıkların 2'sini önerilen maksimum 300 kelimeden fazla takip eder.  Ek alt başlıklar eklemeye çalışın.
Altbaşlıkların 2’sini önerilen maksimum 300 kelimeden fazla takip eder. Ek alt başlıklar eklemeye çalışın.

Bu sorun genellikle daha uzun içerikte ortaya çıkar. Yani bu makale için, bittiğinde, yine orada olacak. Sorun açık, çok fazla kelime içeren birkaç alt başlığınız var.

Onlara gidin, gerçekten kaç kelime olduğunu kontrol edin. Örneğin, 301 kelimeyse, başka bir altyazı eklemenize gerek yoktur, bir yerde bir cümleyi yeniden yazmanız yeterlidir. Gerçekten çok uzunsa, bazı ekstra altyazılara izin vermek için düzeninizi veya yapınızı biraz değiştirmeniz gerekir.

Diğer noktalar zaten tartışıldı ve şimdi hepsi Yoast’ın yeşil onay noktasına sahip. Şimdi yazınızın SEO tarafına dönelim.

3. Adım: SEO’nuzu kontrol edin

Şimdiye kadar, 2000 markasını geçtim ve SEO puanımın nasıl olduğuna bir göz atacağım. SEO’m için Yoast tarafından onaylanan yeşil nokta bana verildi. Ama hala geliştirebileceğim bazı şeyler var. Hatırlamanız gerekir: yeşil harika, ancak analizinizdeki kırmızı noktalar daha da iyi değil. Hadi bir bakalım.

Gördüğünüz gibi, liste biraz büyüdü ve puanların çoğu Yoast’ın yeşil onay noktasını aldı.

Sorunlar (kırmızı noktalar)

Anahtar kelime yoğunluğu% 0,3'tür ve bu çok düşüktür;  focus anahtar kelimesi 7 defa bulundu.
Anahtar kelime yoğunluğu% 0,3’tür ve bu çok düşüktür; focus anahtar kelimesi 7 defa bulundu.

Yoast Eklentisi: Nasıl Kullanılır ve Mükemmel SEO Puanı Alınır Anahtar kelime yoğunluğu muhtemelen yeşile girmek istediğiniz en önemli noktalardan biridir. Bunun eşiği% 0,5’tedir, bu yüzden ‘Yoast’ın yeşil onay noktası’ anahtar kelimesine eklemek için birkaç yer daha bulmak zorundaydım. Normalde bunu düzeltme yazarken yaparım. Bu şekilde, bir taşla iki kuşu öldürebilirim. Ara sıra anahtar kelimelerinizi tanıtmak için bazı bölümleri yeniden ifade edebilir veya yeni bir cümle ekleyebilirsiniz. Aşırıya kaçmamaya çalışın. Ve onları yay.

Odak anahtar kelimesi '...' SEO başlığında görünmüyor.
Odak anahtar kelimesi ‘…’ SEO başlığında görünmüyor.

Evet, bu yazı için bir sorun var. Başlığımı değiştirebilir veya bırakabilirim. Bunu yazarken bile henüz karar vermedim. Ama yapabilirim. Sonunda ne yapmayı seçtiğimi göreceksin.

Gelişmeler (turuncu noktalar)

Anahtar kelimeyi kopyanızdaki herhangi bir alt başlıkta (H2 gibi) kullanmadınız.
Anahtar kelimeyi kopyanızdaki herhangi bir alt başlıkta (H2 gibi) kullanmadınız.

Bu, kesinlikle ana başlığımı değiştirmezsem geliştirmem gereken bir konu. Çoğu zaman altyazılarınızdan birini seçtiğiniz anahtar kelimeyi içerecek şekilde yeniden silebilirsiniz.

Bu sayfadaki resimlerde alt özellikler eksik.
Bu sayfadaki resimlerde alt özellikler eksik.

Yoast Eklentisi: Nasıl Kullanılır ve Mükemmel SEO Puanı Alınır Alt özellikleri kulağa gerçekten korkutucu geliyor, ama değil. Bir resme bir tane eklemek gerçekten çok kolay. Bunu tüm resimleriniz için yapmak zorunda değilsiniz. Bu noktada Yoast’ın yeşil onay noktasını almanın başka bir yolu da sabit resimlerinize bir pin açıklaması eklemektir. . Bu şekilde iki sorunu aynı anda çözebilirsiniz.

Diğer turuncu noktalar daha önce tartışılmıştı, bu yüzden tekrar yapmayacağım.

Yoast’ın Yeşil Onay Noktaları

Geri kalanlara Yoast tarafından yeşil bir onay noktası verildi, bu yüzden endişelenmem gerekmiyor. Bunların çoğu yukarıda tartışılmıştır.

4. Adım: Durulayın ve Tekrarlayın

Yoast Eklentisi: Nasıl Kullanılır ve Mükemmel SEO Puanı Alınır Artık Yoast’ı SEO ve okunabilirlik için nasıl kullanacağınızı ve her ikisi için iyi bir puan nasıl alacağınızı biliyorsunuz . Yapmanız gereken tek şey, tüm yayınlarınıza uygulamaktır.

Belirtmek istediğim bir şey var: ne kadar çok kullanırsanız, o kadar kolay olur. Başlangıçta, birkaç kez küfür edeceksiniz. Ama sonunda, çok çaba harcamadan yapacaksın.

2 thoughts on “Yoast Eklentisi: Nasıl Kullanılır ve Mükemmel SEO Puanı Alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir