GRİP

Soğuk algınlığı ve grip nedir?

Sağlık ve Yaşam

Grip veya grip ve soğuk algınlığı birbirinden ayırt etmek zor olabilir. Her ikisi de virüslerin neden olduğu solunum hastalıklarıdır ve birçok semptom paylaşırlar.

Hem soğuk algınlığı hem de grip bulaşıcıdır, ancak soğuk algınlığı semptomları daha hafif olma eğilimindedir ve bir hafta ila 10 gün içinde düzelir. Grip alan çoğu insan iki haftadan daha kısa sürede iyileşir, ancak semptomlar daha şiddetlidir .

Soğuk algınlığı ve grip, bakterilerden ziyade virüslerden kaynaklandığından,  antibiyotikler  etkili bir tedavi seçeneği değildir.

Nezle ve Grip Belirtileri

Hem grip hem de soğuk algınlığı solunum sistemini etkiler, ancak grip semptomları tipik olarak soğuk algınlığından daha şiddetlidir.

New York’taki Oceanside South Nassau Toplulukları Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyon kontrol danışmanı olan Aaron E. Glatt, “Soğuk algınlığına neden olabilecek birçok farklı virüs var, ancak bu virüslerin çoğu çok benzer soğuk algınlığı semptomlarına neden oluyor” diyor  .

Soğuk algınlığı ve grip payının vücut ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı, hapşırma ve ateşi içerebileceği belirtileri. Grip genellikle daha yüksek ateş (102 derece F veya daha yüksek) ile birlikte görülür ve influenza semptomları daha aniden ortaya çıkar.

Birmingham’daki Alabama Üniversitesi tıp profesörü ve UAB Moody Health’in önde gelen hekimi Stephen Russell, “Değirmen soğuk algınlığı genellikle sizi berbat hissettirir, ancak günlük aktivitelere müdahale etmemelidir” diyor.  Kliniği.

Çoğu soğuk algınlığı doktora gitmeyi gerektirmezken, daha ciddi bir şeye dönüşebilirler. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’ne göre, aranacak bazı uyarı işaretleri yüksek ateş, nefes darlığı ve 10 günden fazla süren veya kötüleşmeye devam eden semptomları içerir. 

Nezle ve Nezle Nedenleri ve Risk Faktörleri

Grip, grip virüslerinden kaynaklanır, ancak birçok farklı virüs (en yaygın olarak rinovirüsler) soğuğa neden olabilir.

Bazı popülasyonlar, çok genç, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar da dahil olmak üzere soğuk algınlığına veya grip hastalığına daha yatkındır.

Enfekte olma riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Yaş

6 yaşından küçük çocuklar, özellikle günlük bakım veya okuldayken soğuk algınlığı ve grip riski altındadır. 65 yaşın üzerindeki yetişkinler grip ve ilgili komplikasyonlara daha duyarlıdır.

Mevsim

Mevsimsel grip aktivitesi (grip mevsimi) tipik olarak Ekim ve Mayıs ayları arasında görülür, ancak grip virüsleri tüm yıl civarındadır.

Benzer şekilde, çoğu insan kış ve ilkbaharda soğuk algınlığı geliştirir, ancak her zaman ortaya çıkabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, yetişkinler her yıl ortalama iki ila üç soğuk algınlığı.

Mevsimsel grip aktivitesi (grip mevsimi) tipik olarak Ekim ve Mayıs ayları arasında

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa virüsler vücuda daha kolay sızabilir. Kanser ,  HIV / AIDS ve otoimmün hastalıklar gibi bazı kronik hastalıklar,  nezle veya grip yakalama riskini artırır.

Sigara içmek

Kronik sigara, solunum sisteminizi soğuk algınlığı ve grip virüslerine ve komplikasyonlarına karşı daha savunmasız hale getirir.

Gebelik

İkinci veya üçüncü üç aylık dönemdeki kadınlar gripten kaynaklanan komplikasyonlara özellikle duyarlıdır. “Biz neden tam emin değiliz, ama her zaman hamilelik sırasında olsun veya olmasın bağışıklık sistemi değişiklikleri bir soru olmuştur,” diyor  Laura Riley, MD , Ithaca Cornell Üniversitesi Weill Cornell Tıp Koleji’nde kadın hastalıkları ve doğum başkanı , New York ve New York’taki NewYork-Presbiteryen Hastanesinde baş doğum uzmanı jinekolog.

Ne Tür Grip Var?

Soğuk algınlığı gibi, grip de virüslerden kaynaklanır. Dört tip influenza virüsü vardır: en yaygın olarak mevsimsel grip aktivitesi ve salgınlarla ilişkili A ve B; Nispeten nadir olan ve hafif solunum yolu hastalığına neden olan C; ve esas olarak sığırları etkileyen D.

Grip A

Virüslerin yüzeyinde bulunan iki proteine ​​(hemagglutinin (H) ve nöraminidaz (N)) dayanan influenza A virüslerinin birçok alt tipi vardır. İnsanlarda bulunan iki influenza A suşu, H1N1 suşu ve H3N2 suşudur.

Domuz gribi olarak bilinen yeni bir influenza A (H1N1) virüsü türü, tipik olarak domuzlar arasında yayıldığı için 2009 yılında grip salgına yol açtı. Nisan 2009 ile Nisan 2010 arasında, CDC, 60.8 milyon domuz gribi vakası olduğunu tahmin ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, 274.000’den fazla hastaneye yatışa ve yaklaşık 12.500 ölüme yol açtı.

H3N2 virüsü genellikle daha şiddetli semptomlara neden olur ve özellikle gençler ve yaşlılar için tehlikeli olabilir. 2017-2018 grip sezonu gibi birçok H3N2 vakasına sahip grip mevsimlerinde daha yüksek hastaneye yatış ve griple ilişkili ölüm oranları görülür. H3N2 grip aşısına karşı özellikle dirençlidir ve diğer suşlardan daha hızlı mutasyona uğrar.

Grip B

İnfluenza A’dan daha az yaygın olan bu virüsler benzer semptomlara neden olur ve salgınlara veya pandemilere yol açabilir. İnfluenza B, alt tiplere göre sınıflandırılmaz, ancak virüsün iki türü vardır: Yamagata ve Victoria.

 Temmuz 2014’te Klinik Bulaşıcı Hastalıklar’da yayınlanan bir çalışma  , influenza B’nin influenza A’dan daha hafif olduğu algısına meydan okudu.

Grip C

İnfluenza A ve B gibi, bu virüsler insanlarda bulunur. Ancak influenza C virüsleri daha hafiftir ve salgınlara neden olmaz. İnfluenza A ve B suşları içeren mevsimsel grip aşıları, influenza C virüslerine karşı koruma sağlamaz.

Grip D

Bu grip türünün insanlarda hastalığa neden olduğu bilinmemektedir. Öncelikle sığırları etkiler, ancak araştırmacılar sonunda insanlar için daha fazla tehdit oluşturan yeni bir tür oluşturabileceğini belirtiyor. 

Soğuk Algınlığı ve Grip Nasıl Teşhis Edilir?

Soğuk algınlığını teşhis etmek için spesifik bir test yoktur. Doktorunuz strep boğaz veya pnömoni gibi belirli hastalıkları dışlamak için testler veya röntgenler isteyebilir.

Grip teşhisi için doktorlar bazen hızlı bir grip teşhis testi kullanırlar. ( 8 ) Burundan veya boğazın arkasından sürüntü örnekleri influenza viral antijenleri açısından test edilir. Test sonuçları genellikle 30 dakikadan az bir sürede hazırdır, ancak her zaman doğru değildir. Sadece hastanelerde veya uzmanlaşmış laboratuvarlarda yapılabilecek başka, daha güvenilir grip testleri vardır.

Soğuk Algınlığı ve Grip Süresi

Soğuk algınlığı veya grip süresi, ilgili virüse ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadele yeteneğine bağlı olarak değişir. Bu yüzden çok genç, yaşlı ve kronik hastalığı olan insanlar viral enfeksiyonlara ve olası komplikasyonlara en duyarlıdır.

Soğuk algınlığı semptomları genellikle 7 ila 10 gün içinde azalırken, grip iki haftaya kadar sürebilir. Çoğu semptomlar geçtikten sonra bile, yorgunluk gibi bazıları birkaç gün daha kalabilir.

Washington’daki Poulsbo’da bir aile ve bütünleştirici tıp uzmanı olan Donald W. Novey, “Sahip olduğumuz en iyi silah kendi bağışıklık sistemimiz” diyor  . İyi beslenme, yeterli uyku ve egzersiz ve düşük stres seviyeleri bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Novey, “Bu dört noktadan herhangi birinin başarısız olması bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve mevcut soğuk algınlığını uzatabilir veya daha sık olanlara yol açabilir” diyor.

Soğuk algınlığı ve grip için Tedavi ve İlaç Seçenekleri

Grip veya soğuk algınlığı için herhangi bir tedavi yoktur. Boğaz ağrısı ve öksürüğü hafifletebilen, burnu ve sinüsleri çözen ve vücut ağrılarını ve baş ağrılarını azaltan tezgah üstü seçenekler vardır.

Soğuk ilaçlar ve ağrı kesiciler, özellikle yüksek tansiyon gibi önceden mevcut rahatsızlıkları olan kişiler için yan etkilere neden olabilir ve sağlık riskleri oluşturabilir  . Mayo Clinic, grip benzeri semptomları olan çocukların ve gençlerin asla acı veya ateş için aspirin almamaları konusunda uyarır, çünkü potansiyel olarak hayatı tehdit eden Reye sendromu ile bağlantılıdır. 

Grip tedavisinde reçeteli antiviral ilaçlar kullanılabilir. CDC’ye göre, grip semptomlarının ortaya çıkmasından sonraki iki gün içinde alındığında, bu ilaçlar hastalandığınız zamanı kısaltabilir. ( 10 ) Yüksek riskli hastaların griple ilgili daha ciddi komplikasyonlardan kaçınmasına yardımcı olabilirler.

CDC tarafından önerilen dört ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı antiviral ilaç vardır:  oseltamivir (Tamiflu) ,  peramivir ,  zanamivir  (Relenza Diskhaler) ve  baloksavir marboxil (Xofluza ).

Nezle ve Grip Önleme

İlk etapta gripten kaçınmak için CDC, 6 aylık ve daha büyük herkese her yıl grip aşısı yapılmasını önerir. Bu aşılar, halk sağlığı görevlilerinin önümüzdeki grip sezonunda en yaygın olacağını tahmin ettiği virüslere karşı koruma sağlamaktadır.

“Gripten korunmak için en iyi araç aşıdır. Mükemmel değil, ama sahip olduğumuz en etkili şey ”diyor Houston’daki pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Carol Baker .

Soğuk algınlığı semptomları tipik olarak soğuğa neden olan virüslere maruz kaldıktan yaklaşık bir ila üç gün sonra gelişir.

Bu virüsler hava, kişisel temas ve solunum salgıları yoluyla yayılabilir – el sıkışma, kontamine nesnelere dokunma ve enfekte olmuş bir kişinin hapşırmalarına veya öksürüklerine maruz kama gibi şeyler.

Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesinde koruyucu tıp profesörü William Schaffner, “Çoğu soğuk algınlığı, kişiden kişiye yakın temas yoluyla bulaşan virüslerden kaynaklanmaktadır  .”

Soğuk algınlığını önlemek için aşı yoktur, ancak iyi hijyen uygulamak, hastalık veya virüsleri başkalarına yayma riskini azaltabilir. CDC, ellerinizi bir seferde en az 20 saniye sık sık yıkamanızı ve gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmamanızı önerir. 

Soğuk Algınlığı veya Grip Komplikasyonlarına Neden Olabilir mi?

En yaygın soğuk algınlığı şiddetli değildir, ancak kötüleşebilir veya sağlık komplikasyonlarına yol açabilir.

Duke’ta bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan MBBS , “Soğuk algınlığında sıklıkla suçlu olan enterovirüsler, şiddetli baş ağrılarına, parlak ışıklara bakmakta güçlük, boyun sertliği, yüksek ateş ve karışıklığa neden olan beyin astarı iltihabına neden olabilir” diyor.  Durham, Kuzey Carolina Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Soğuk algınlığı veya grip semptomları devam ederse veya kötüleşirse, hastada ikincil veya bakteriyel bir enfeksiyon olabilir. Bu sinüs veya kulak enfeksiyonlarına, bronşit ve zatürreye yol açabilir. Grip ayrıca astımı  olan kişilerde astım ataklarını tetikleme gibi önceden var olan tıbbi sorunları daha da kötüleştirebilir  .

Daha nadiren, şiddetli grip komplikasyonları arasında perikardit  ve  miyokardit gibi kalp enfeksiyonları  , ve ensefalit ve menenjit gibi beyin iltihabı hastalıkları  .

Araştırma ve İstatistik: Kimler Soğuk Algınlığı ve Grip Olur?

Çoğu insan her yıl soğuk algınlığı veya grip etkilerini hisseder. ABD nüfusunun yüzde 5 ila 20’si her yıl grip oluyor. Yetişkinler her yıl ortalama iki veya üç soğuk algınlığı; ve küçük çocuklar 2 yaşına gelmeden yılda 8 ila 10 kez hastalanabilirler.

CDC ve Dünya Sağlık Örgütü web sitelerinin yanı sıra yerel halk sağlığı ofisleri de dahil olmak üzere mevsimsel grip aktivitesini izlemek için çok sayıda veri mevcuttur. Ayrıca soğuk algınlığı ve influenza virüsleri hakkında risk faktörleri, önleme ve tanıdan tedaviye kadar genel bilgi sağlayan kaynaklar da vardır.

Grip Mevsimi Yaşadığınız Yer Nasıl Bir Yer?

Gündelik Sağlık grip haritası , Amerika Birleşik Devletleri genelinde ilçe tarafından grip şiddetini ilçe olarak tahmin eder, böylece hem evde hem de seyahat etmeyi planladığınız yerlerde önceden planlama yapabilir ve gripten kaçınmak için önlemler alabilirsiniz.

Posta kodunuzu girerek, önümüzdeki haftalarda ülkenizde hangi grip koşullarının nasıl olabileceğini öğrenebilirsiniz.

İlgili Koşullar

Bazı durumlar soğuk algınlığı ve grip ile ilgilidir, yani hasta olduktan sonra onları geliştirebilirsiniz veya sizi bir virüs yakalamaya daha duyarlı hale getirebilirler. Bunlar:

  • Astım
  • Bronşit
  • Zatürre
  • Kulak enfeksiyonları
  • Sinüs enfeksiyonları
  • Boğaz ağrısı
  • Krup (1)

Sevdiğimiz Kaynaklar

Temel Bilgiler İçin Favori Organizasyonlar

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji (ACOG)

ACOG’un web sitesi Kadınlar için Aşı, mevsimsel grip ve aşı ile önlenebilir diğer hastalıkların tedavisinde en güncel öneriler ve yönergeler için hastalara ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına güvenilir bir kaynak sağlamaya öncelik vermektedir. Ayrıca aranabilir bir ob-gyn dizini sağlar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)

CDC’nin web sitesi ülke çapında grip aktivitesi hakkında haftalık güncellemeler sunmaktadır. Yer, gripin her durumda nasıl yayıldığını ve virüsün hangi türlerinin en belirgin olduğunu detaylandırır. Ayrıca en güncel tedaviler ve aşılar için yararlı kılavuzlar içerir.

Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Vakfı (NFID)

1973 yılında kurulan NFID, kamu ve sağlık hizmeti sağlayıcılarını bulaşıcı hastalıklar konusunda eğitmeye adanmış bir sivil toplum kuruluşudur. Grip web sayfası grip hakkında temel bilgiler sağlar ve çocuklar ve yaşlılar gibi nüfusun savunmasız kesimlerinde griple ilgili bölümlere bağlantılar sağlar.

Devlet Sağlık Müdürlükleri

CDC’nin web sitesindeki bu arama fonksiyonu sayesinde, eyalet sağlık departmanınızı bulabilir, bu da ilçenizin sağlık departmanına doğrudan erişim bulmanıza yardımcı olabilir. Yerel sağlık departmanınız muhtemelen bölgenizdeki grip aktivitesi hakkında güncellenmiş bilgiler ve aşılara nasıl erişeceğiniz hakkında bilgi sağlayacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

DSÖ’nün küresel grip web sitesi, grip salgınları ve hangi önleme çabalarının gerçekleştirildiği konusunda dünya çapında gözetim bilgileri sunmaktadır. Ayrıca griple mücadele için gelecekteki stratejilere ilişkin konferanslarından bilgi sağlar.

En İyi Grip Aşısı Bilgisi

CDC (Aşı Güvenliği)

CDC’nin grip aşısı sayfası, onaylanmış influenza aşıları hakkında potansiyel bilgilerle birlikte güncel bilgiler sağlar.

Ulusal Aşı Bilgi MerkezBu bağımsız kar amacı gütmeyen kuruluş aşı bilimi hakkında kapsamlı bilgi sağlar ve belirli aşıların etkililiği üzerine araştırmaları içerir.Vaccines.govBu ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı sitesi halkı grip dahil aşı ile önlenebilir çeşitli hastalıklar konusunda eğitmektedir. Sitenin grip bölümü, grip aşısı hakkında temel bilgiler ve bölgenizde aşılanacak yerleri bulmanıza yardımcı olacak bir arama aracı içerir.Colds için En İyi BilgiMayo KliniğiWeb sitesi, semptomlarınızın soğuk algınlığı ile ilişkili olup olmadığını ve ne zaman bir doktora görünmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacak bilgiler sunar ve hastalanmanızı önlemeye yardımcı olabilecek önleyici ipuçları sunar.Ulusal Tıp KütüphanesiMedlinePlus web sitesinin soğuk algınlığı bölümü, soğuk algınlığının nedenleri ve semptomları hakkında kapsamlı bilgi ve ayrıca soğuk algınlığı, grip veya alerjiden muzdarip olup olmadığınızı nasıl belirleyeceğinize ilişkin bilgilere bağlantılar sağlar. Ayrıca potansiyel tedaviler ve terapiler hakkında bilgi içerir.

Bu SÜPER BİLGİ sitesi, çocuklarınızdaki grip semptomlarını, potansiyel tedavileri ve önleyici ipuçlarını nasıl belirleyeceğinize odaklanmaktadır.

Bu web sitesinin grip bölümü, ailenizin sağlıklı kalması ve çocuğun grip semptomlarının nasıl tedavi edileceği hakkında temel eğitim ve önleyici bilgiler sunar.

2 thoughts on “Soğuk algınlığı ve grip nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir